Dodawanie w zakresie 100
Młynek
Potrzebne materiały:
Ołówek lub długopis, 2 kolory kredek, gotowa do liczenia głowa :-) i oczywiście plansza do gry dla 2 osób


Zasady:
Osoby na przemian wpisują w liczby jedno lub dwucyfrowe, które nie są wielokrotnością liczby 10. W każdym połączonym liniami pionie, poziomie i skosie liczącym 3 kafelki suma liczb powinna wynosić 100. Osoba, która wpisuje liczbę w trzecie pole w danej trójce ma "młynek" i skreśla całą setkę kolorową linią.
Wygrywa osoba, która ma najwięcej młynków.
Oczywiście może się zdarzyć, że nie da się w trzecim polu wpisać liczby, która dopełniałaby sumę do 100, bo np. 100 zostało już przekroczone lub kafelek znajduje się na rogu i nie da się dopełnić do 100 jednocześnie pionu i poziomu lub wpisana liczba musiałaby być wielokrotnością 10. W takim przypadku osoba, która zauważy taką ewentualność przekreśla pole za pomocą znaku X i skreśla pion i/lub poziom jako "młynek".
Niniejsza gra może służyć oczywiście do ćwiczeń w dodawaniu liczb całkowitych, wtedy suma liczb w poszczególnych trójkach powinna wynosić 0.
Na jej przykładzie można również powtarzać działania na ułamkach, wtedy suma liczb w poszczególnych trójkach powinna wynosić 1.
Na jej przykładzie można również powtarzać działania na ułamkach, wtedy suma liczb w poszczególnych trójkach powinna wynosić 1.
Gra pochodzi z publikacji Nowe gry i zabawy matematyczne da uczniów szkół podstawowych i gimnazjum., A. Kozłowska-Brzoza, wyd. NOWIK Sp. j., Opole, 2012, s.110