poniedziałek, 11 lipca 2016

Zabawy patyczkami - rozwijanie orientacji przestrzennej.


Zabawy patyczkami

Teoria, która stała się inspiracją do zabaw z patyczkami znajduje się w osobnym wpisie, który można znaleźć klikając w etykiety "Edukacja matematyczna" pod tytułem "Etapy myślenia matematycznego - orientacja przestrzenna".

Dzieci w wieku 6-10 lat chętnie biorą udział w takiej zabawie i często same dopominają się o udział w niej. Zadanie absorbuje dzieci od 15 min. nawet do 45 min. Frajdą i zarazem ćwiczeniem kreatywności jest dla nich wymyślanie własnego układu patyczków. Starają się, aby ich obrazek był trudny do zapamiętania i posiadał wiele szczegółów.

Potrzebne materiały:

kolorowe patyczki matematyczne

Zasady:
Siadamy w parze z dzieckiem lub zbieramy grupę 2-4 osobową. Jedna z osób będzie tworzyła obrazek budowany z patyczków, a pozostałe osoby będą musiały odtworzyć ten rysunek najdokładniej, jak potrafią. Ważne tu będzie ułożenie patyczków, odtworzenie zadanego kształtu oraz dokładna ilość patyczków.
Osoba wymyślająca kształt prosi pozostałych uczestników, aby zakryli oczy lub odwrócili się. Następnie ułoży kształt i na umówiony sygnał zaprezentuje go pozostałym graczom. Gracze jednak powinni mieć tylko ok. 20 s na zapamiętanie wszystkich szczegółów obrazka. Po odmierzeniu danego czasu należy zakryć obrazek teczką, tekturką lub kartą w taki sposób, aby nie zniszczyć ułożenia patyczków. Będą one jeszcze potrzebne do porównania z ułożeniami innych uczestników. 
Należy zachęcić dzieci do tworzenia najpierw prostych układanek (np. figur geometrycznych), można też ograniczyć ilość używanych patyczków do np 10. Można również używać patyczków tylko w jednym kolorze.

W toku zabawy, gdy wszyscy uczestnicy bezproblemowo będą odtwarzali zapamiętane kształty można zwiększać ilość patyczków, a prezentowane obrazki w większym stopniu komplikować (niech uczestnicy tworzą obrazki przedstawiające rośliny, zwierzęta, budowle, itd.). Możemy również zamiast patyczków użyć wykałaczek, oczywiście jeśli mamy pewność co do bezpieczeństwa dzieci.

Za każdy bezbłędnie odtworzony obrazek uczestnicy otrzymuje po 1 liczmanie (może to być zakrętka od butelki lub fasola).
Osoba, która zbierze najwięcej punktów wygrywa. 
Udanej zabawy!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz