piątek, 13 maja 2016

Etapy myślenia matematycznego - orientacja przestrzenna



Etapy rozwoju myślenia matematycznego na podstawie książki "Dziecięca matematyka" E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej:


1. Orientacja przestrzenna, czyli kształtowanie umiejętności, które pozwolą dziecku dobrze orientować się w przestrzeni i swobodnie rozmawiać o tym, co się wokół niego znajduje. Umiejętności te przydadzą się w szkole na lekcjach matematyki i przyrody.
Aby rozwijać orientację przestrzenną u dziecka należy zwracać jego uwagę na strony własnego ciała. 
Już z dziećmi półtora lub dwuletnimi można zacząć się bawić w pokazywanie części ciała zlokalizowanych po prawej i lewej stronie. Zwróćmy uwagę dziecka na fakt, że lewa rączka to ta od strony serca. Zaznaczmy tę rączkę kolorową frotką lub naklejką (po kilku dniach noszenia frotki dziecko zapamięta odpowiednią stronę swojego ciała). Bawmy się w podawanie prawej rączki, lewej rączki, lewej nóżki, prawej nóżki, itd. Wraz z wiekiem komplikujmy zabawę dodając bardziej szczegółowe części ciała (np. najmniejszy palec lewej ręki). 

Cztero- i pięciolatki mogą chodzić pod dyktando w różne strony. Niech dziecko przejdzie 5 kroków do przodu, dwa kroki do tyłu, jeden krok w prawo, trzy kroki w lewo. Na początku prowadźmy je, chodźmy wspólnie. Później prośmy dziecko o samodzielne wykonanie polecenia. Dziecko chętnie będzie zadawało nam podobne zadania.

Już w piątym roku życia dziecka można skorzystać z gier kształtujących i utrwalających orientacje przestrzenną. Polecamy grę wydawnictwa Aleksander „Pamięć 3D” 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz